,,Upravo zbog toga se najviše baziram na opismenjavanje, jer prvi čas kad bi djete dolazilo, provjeravala sam da li zna ćirilicu i latinicu, i onda ukoliko vidim da to ne zna, smatram da je to najvažnije i da je to osnov da bi nastavili dalje, jer ako ne znaju da čitaju i pišu oni neće moći da prate nastavu”, rekla je učiteljica Marija.
NVO Juventas u partnerstvu sa Romskom organizacijom mladih „Koračajte sa nama – Phiren Amenca“ realizovala projekat ,,Ka punoj inkluziji RE populacije kroz podršku obrazovanja i pristupu pravima“. Ovaj projekat je finansijski podržan od Ministarstva za ljudska i manijska prava, a glavni cilj projekta bio je jačanje socijalne inkluzije RE populacije, kroz podršku obrazovanju i ostvarivanjem zakonom zagarantovanih prava.
“Tokom realizacije ovog projekta sprovedene su brojne aktivnosti usmjerene na poboljšanje uslova za obrazovanje romskih učenika i inkluziju romske i egipćanske populacije”, rekla je Milica Simonović, koordinatorka projekta u NVO Juventas.
Realizovane su 33 radionice za 30-oro djece s kojom je radila učiteljica. Radilo se na podršci u učenju i opismenjavanju romske djece, ali I zabavno edukativnih aktivnosti.
“Organizovali smo 10 izleta i posjeta institucijama koje su obuhvatile dvadeset dvoje djece. Imali su priliku da posjete avanturistički park, bioskop Cineplex i gledaju film ,,Nojeva balka“, zatim posjete KIC Budo Tomović i gledaju predstave “Tri praseta”. Organizovane su i dvije posjete partnerskoj organizaciji NVO “Phiren Amenca“, dvije posjete prirodnjačkom muzeju Crne Gore i gledanje izložbe “Životinje Afrike”, zatim posjete Udruženju ,,Roditelji“, Ombudsmanu i konjičkom klubu K9”, objasnila je Simonović.
Ona navodi da se ovim projektom osim obrazovanja djece obuhvatilo i pravno i socijalno savjetovanje za preko 30 odraslih osoba iz romske zajednice.
Projekat se suočio i sa izazovima koji su zahvaljujući romskom asistentu uspješno prevaziđeni.
,,Izazovi koji su se javljali su jezička barjera kod djece, međutim, to smo uspješno savladavali uz pomoć naših romskih medijatora i medijatorki“, objašnjava Simonović.
Djecu nije bilo teško motivisati da prisustvuju zato što su djeca bila zainteresovana za podršku u učenju, i veoma im je značila u školskoj nastavi.
“Najveća promjena se vidi u uspjesima na kraju godine, jer su znatno poboljšali svoje znanje najviše iz matematike i crnogorskog jezika, sa kojima su najviše imali problema“, ističe Simonović.
Učiteljica Marija Božović, koja je radila sa djecom od početka projekta fokusirala se prvenstveno na unapređenje njihovih jezičkih vještina, naročito u crnogorskom jeziku, kao i na savladavanje osnova matematike.
,,Ovaj projekat je veoma značajan za djecu, učenici kojima predajem su djeca od prvog do šestog razreda, i predajem matematiku i maternji. Najviše se baziram na opismenjavanje učenika. Ukoliko djeca ne znaju azbuku, abecedu, ćirilicu ili latinicu, na to se prvo fokusiram. Takođe pomažem pri izradi domaćih zadataka, i pratimo školsko gradivo. Mislim da je veoma značajan projekat zbog toga što pored gradiva što nauče u školi ovdje im dodatno pomažemo i unapređujemo njihova znanja”, navodi učiteljica Marija.
U izveštaju UNICEF-a iz 2019. godine “Identifikacija i mapiranje relevantnih izazova sa kojima se suočava zajednica Roma i Egipćana u Crnoj Gori”, navodi se da ,,djeca između šestog i devetog razreda osnovne škole pišu štampanim slovima, miješaju glasove i nijesu na nivou koji je potreban za razred koji pohađaju”.
I pored brojnih projekata i preporuka da se fokus stavi na kvalitet obrazovanja, značajan broj romske djece se i dalje suočava sa jezičkom barijerom i sticanjem elementarnog opismenjavanja.
,,Upravo zbog toga se najviše baziram na opismenjavanje, jer prvi čas kad bi djete dolazilo, provjeravala sam da li zna ćirilicu i latinicu, i onda ukoliko vidim da to ne zna, smatram da je to najvažnije i da je to osnov da bi nastavili dalje, jer ako ne znaju da čitaju i pišu oni neće moći da prate nastavu”, upozorava učiteljica Marija.
Uloga romskih medijatora Violete Hajrizaj, a kasnije Serđana Baftijarija u projektu bila je ključna.
Serđan je posebno pomagao djeci da se osjećaju sigurno i uključeno u aktivnostima. Za uspješno uključivanje djece u ovom projektu važno je bilo uspostaviti komunikaciju i sa roditeljima.
,,Imali smo kontakte roditelja, ukoliko se desi da neko djete ne dođe, pođemo direktno kod roditelja da vidimo šta je problem, i nastojali smo da na svakoj radionici djeca prisustvuju u što većem broju ne bi li usvojili što više znanja, i unaprijedili svoj uspjeh kasnije u školi”, kaže Serđan.
Smatra da je potrebno raditi mnogo više sa djecom kada je obrazovanje u pitanju. Rezultati nedostaju i to je vidljivo. ,,Rekao bih da su projekti poput ovoga zaista prijekopotrebni za romsku i egipćansku djecu zato što vidimo da imamo situaciju da djeca zaista imaju slab uspjeh u školi, i usuđujem se reći kroz ove radionice koje je Juventas radio u saradnji sa NVO “Koračajte sa nama”, da su djeca znatno unaprijedila svoja znanja, pogotovo kad su u pitanju matematika i crnogorski jezik. I to su negdje dva predmeta kod kojih oni imaju najviše problema kroz osnovno obrazovanje”, smatra Serđan.
Djeca iz osnovnih škola su sa oduševljenjem podijelila svoje iskustvo o radionicama koje su realizovane od strane NVO Juventas.
Đeva Hajrizaj, istakla je koliko joj se svidjelo što je naučila nove stvari, koje nije uspjela naučiti u školi.
,,Super mi je bilo, učio sam neke stvari što nisam mogla da naučim u školi, nama je bilo sve super“, rekla je Đeva, dodajući da su mnogo pisali i učili.
Đeljan Beriša, iz škole Oktoih, izjavio je da je najviše voleo čitati. Oduševljen raznovrsnim aktivnostima, prisjetio se izleta i posjeta bioskopu, zoološkom vrtu i pozorištu. ,,Bili smo u izlet, bili smo u bioskop, bili smo u zoološki vrt, bili smo na predstavu Tri praseta”, rekao je Đeljan, ističući koliko mu se dopao bioskop.
Fatmira Beriša, učenica Osnovne škole Oktoih, podijelila je svoje iskustvo o jahanju konja, što je za nju bilo prvo takvo iskustvo. ,,Ja sam prvi put jahala konja i mnogo mi se svidjelo“, rekla je Fatmira, izrazivši želju za časovima jahanja.
Djeca su istakla koliko su im radionice pomogle u učenju i pamćenju novih stvari. ,,Naše učiteljice su nam pomagale da učimo i da kad idemo u školu da puno znamo, više nego što smo prije znali, i stvarno su nam pomogli da pređemo razred“, rekla je jedna od učenica. Druga je dodala kako joj se najviše svidjelo samostalno rješavanje zadataka.