SVE VEĆI BROJ OBOLJELIH OD COVID19

Milko Joksimovic-min

Institut za javno zdravlje predlaže restriktivne mjere

Nove mjere bi podrazumijevale zatvaranje ugostiteljskih objekata, prelazak na online nastavu u školama, i samo je pitanje kada će se probiti granica od 1200 zaraženih koja podrazumijeva policijski čas i zabranu kretanja.

Institut za javno zdravlje predložiće da se uvedu restriktivne mjere u Podgorici, Cetinju, Ulcinju, Budvi, rekao je u emisiji Boje jutra, na TV Vijesti epidemiolog Instituta za javno zdravlje dr Milko Joksimović.

Povodom jučerašnjih rezultata iz Instituta za javno zdravlje u kojima je potvrđen 491 slučaj,  od čega skoro polovina uzoraka iz Podogrice, Joksimović je izjavio da bi restriktivne mjere teoretski mogle da budu donijete sjutra, ali da o tome odlučuje NKT.

IJZ će, zbog naglog pogoršanja situacije, izvršiti raniju procjenu stope novozaraženih pa je očekivano da bi već danas, nadležni mogli najaviti zatvaranje škola, kafića, i restorana u Podgorici.

Joksimović je poručio da je trenutan broj oboljelih od koronavirusa u Crnoj Gori ,,slika i prilika nepridržavanja mjera sedmicama u nazad“.

“Mi praktično dva mjeseca imamo visok nivo obolijevanja i da isti nije ni u jednom momentu nije prešao ispod neke cifre da bismo rekli da stanje jeste značajno bolje“ rekao je Joksimović.

On je kazao da je u Podgorici kumulativni rizik od zaraze iznosti za 14 dana 1.062 na 100.000 stanovnika, ali da je ona nekompletna.

,,Mi očekujemo da ćemo danas izaći sa vanrednim presjekom, što je krajnje odgovorno, da se ne čeka subota, i u skladu sa tim ići će predlog ka tome da se uvedu određene restriktivne mjere.

Prema tome, najlošija situacija je u Podgorici, Cetinju, Budvi i Ulcinj, uz Žabljak koji dvije sedmice unazad ima veliku stopu zaraženih.

Po Joksimovićevim riječima, cifra od osam stotina zaraženih  podrazumijeva zatvaranje ugostiteljskih objekata, prelazak na online nastavu u školama, i samo je pitanje kada će se probiti granica od 1200 zaraženih koja podrazumijeva policijski čas i zabranu kretanja.

Joksimović je takođe kazao i da tamo gdje budu uvedene restriktivne mjere da bi i vrtići  mogli bili zatvoreni.

“Roditelji u vrtić djecu vode uz određeni rizik. Kao što je poznato djeca ne nose maske u vrtićima i time je rizik po zaražavanje izuzetno velik”.

On je potvrdio da građani u posljednje vrijeme rezultate testova čekaju sedam do deset dana, ali i da se nada da će narednih dana rezultati testiranja biti gotovi za 24 do 48 sati.

Nove restriktivne mjere i Romi

U susret mogućim novim i strožim mjerama povodom nepovoljnog stanja sa virusom Covid 19, nije se na odmet zapitati  kako će najavljeno zatvaranje škola, vrtića i eventualno uvođenje mjera ograničenog kretanja uticati na pripadnike romske populacije koji su uglavnom marginalizovani u naseljima van gradova.

Podsjetimo se situacije koju su izazvale epidemiološke mjere u prvom talasu Korona virusa, kada su na već teške životne uslove Roma i Egipćana naseljenih u izolovanim naseljima, dodatno otežale mogućnost privreživanja njihovih porodica i ozbiljno ugrožavale njihovu egzistenciju.

Takođe ne treba zaboraviti i efekat predrasuda prema Romima, koji se ogleda u činjenici, da iako su iz  Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) u jednom trenutku prvog talasa virusa Covid, kazali za CIN-CG da ,,do sada u Crnoj Gori nema pripadnika romske zajednice koji su inficirani virusom COVID-19“, to ipak nije značilo da Romi nisu bili u posebnom fokusu preventivnih aktivnosti koje je sprovodio IJZ zajedno sa lokalnim epidemiološkim službama. (Vijesti, 31. mart 2020)

Da li će nadležni imati više sluha za potrebe ove socijalno marginalizovane grupe, ostaje da se vidi.

 

Comments are closed.