Nakon Himlerove naredbe broj o deportovanim Romima iznosio je oko 25.000. Prema saznanjima istoričara ustanovljeno je da između noći 3. i 4. avgusta 1944. godine više od 4.000 osoba smješteno u krematorijum uključujući i djecu i stare.
Danas se obilježava dan sjećanja na žrtave holokausta nad Romima i procjenjuje se da je tokom Drugog svjetskog rata nestalo oko 1,2 miliona Roma. Dan žrtava holokausta ustanovljen je 16. decembar 1942. godine u znak sjećanja. Pod naredbom zapovjednika SS-trupa Gestapoa Hajnriha Himler Romi su deportovani u ,,porodični logor” Aušvic-Birkenau.
Himmler je 16. decembra 1942. godine odredio prevoz Roma u Aušvic, ali nije odobrio njihovo istrebljenje do 1944. Većina je umrla tamo i u drugim logorima od gladi, bolesti i mučenja od zlostavljanja kao živi eksperimentalni subjekti.
Nakon Himlerove naredbe broj o deportovanim Romima iznosio je oko 25.000. Prema saznanjima istoričara ustanovljeno je da između noći 3. i 4. avgusta 1944. godine više od 4.000 osoba, smješteno u krematorijum uključujući i djecu i stare. U Njemačkom u gradu Heilderberg od 1995. godine svake godine povodom dana holokausta nad Romima organizuju se posjete zloglasnim nacističkim logorima – Dahau, Aušvic, Buhenvald, Mathauzen i polaganje vijenaca na spomenike nevinim žrtvama nacizma i fašizma. U Evropi Romi i Jevreji su zatočenici svih koncentracionih logora od 1936. godine pa do završetka rata. Najteži zločin nanjet je Romima.
Njemačka Vlada ga je priznala tek 1981. godine, kada je tadašnji kancelar Vili Brant primio delegaciju Međunarodne organizacije Roma u Bonu.
Yankel Viernik (jedan od preživjelih nakon Holokausta koji je bio uticajna ličnost u logoru za istrebljenje Treblinke) prisjeća se dolaska najveće romske grupe dovedene u Treblinku u proleće 1943: ,,Jednog dana, dok sam radio u blizini kapije, primjetio sam Njemce i Ukrajince kako se pripremaju. U međuvremenu se kapija otvorila i oko 1.000 Roma je dovedeno (ovo je treći prevoz Roma). Oko 200 njih su bili muškarci, a ostale žene i djeca. Romi su odvedeni u gasne komore i zatim spaljeni. Lokalna policija ili žandari su na licu mjesta streljali Rome iz Generalne Vlade (Poljska) koji nisu upućeni u Aušvic i u operaciju logori Reinhard. U istočnom djelu krakovskog okruga, u okruzima Sanok, Jaslo i Rzeszov, streljeno je blizu 1.000 Roma. Prema Institutu Fuer Zeitgeschicthe iz Minhena, najmanje 4.000 Roma ubijeno je plinom u Auschvitz-Birkenau-u“.
Romi su takođe streljeni goli, okrenuti prema unapred iskopanim grobovima. Prema nacističkim stručnjacima. Upucavanje Jevreja bilo je lakše, oni su mirno stajali, dok Romi plaču, zavijaju i stalno se kreću, čak i kada već stoje na streljenom terenu. Neki od njih su čak skočili u kanal (rupu-kao bi se spasili) pre odbojke i pretvarali se da je mrtvi. Prvi su otišli njemački Romi i 30.000 njih deportovano je na istok u tri talasa 1939., 1941. i 1943. godine. Oni koji su bili u braku sa Njemcima oslobođeni su, ali su sterilisani, kao i njihova djeca posle dvanaeste godine.