Uprkos izvjesnom napretku, Romi i Traveleri u Evropi i dalje trpe anticiganizam, koji je prepoznat kao specifičan oblik rasizma koji se pokreće predrasudama i stereotipima. To potvrđuju presude Evropskog suda za ljudska prava i Nadzorne aktivnosti Savjeta Evrope
Komitet ministara Savjeta Evrope usvojio je 20. januara novi Strateški akcioni plan za uključivanje Roma i Travelera Roma i Travelera (Traveleri – prema engelskoj Vikipediji dio populacije u Velikoj Britaniji koja živi nomadskim načinom života ali predstavlja različitu etničku grupu u odnosu na Rome).
Akcioni plan je usvojen na period 2020-2025 suprostavljajući se pojavi anticiganizma i diskriminacije. Cilj je da se podstakne demokratsko učešće, promovisati povjerenje javnosti i odgovornost te podrži pristup inkluzivnom kvalitetnom obrazovanju i obuci.
Mnogi od 10-12 miliona Roma i Travelera u Evropi trpe ekstremno siromaštvo i isključenost iz društvenih procesa. Rasprostranjeni anticiganizam jača i pogoršava njihovu ekonomsku i socijalnu poziciju. Uprkos stalnim naporima na nacionalnom, evropskom i međunarodnom nivou za suzbijanje predrasuda naspram Roma i Travelera, i dalje postoje diskriminacija i zločini iz mržnje. Zato i i dalje postoji potreba rešavanja tih problema smanjenja nejednakosti i njihovog uključivanja u društveni život.
Novi plan pojačava napredak postignut iz Tematskog akcionog plana Savjeta Evrope o uključivanju Roma i Travelera (2016-2019), koji se bavio suzbijanjem predrasuda, diskriminacije i zločina („anticiganizma“) sa inovativnim modelima za lokalna rešenja i inkluzivne politike.
Uprkos izvjesnom napretku, Romi i Traveleri u Evropi i dalje trpe anticiganizam, koji je prepoznat kao specifičan oblik rasizma koji se pokreće predrasudama i stereotipima. To potvrđuju presude Evropskog suda za ljudska prava i Nadzorne aktivnosti Savjeta Evrope, uključujući nalaze Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI), Savjetodavnog odbora za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina i Odbora za socijalna prava EU.
„Uznemirava me što vidim da Romi i Traveleri ostaju žrtve različitih oblika diskriminacije, uključujući segregaciju u školama, govor mržnje i nasilje motivisano mržnjom u mnogim državama članicama“, rekla je generalna sekretarka Savjeta Evrope, Marija Pejčinović Burić. „Ipak me ohrabruje fokus novog plana, jer on ima za cilj da osigura efikasno učešće samih Roma i Travelera u procesima donošenja odluka i da poboljša unapređenje strategije nacionalnih inkluzija Roma na lokalnom nivou u obrazovanju i lokalnim politikama“.
Novim akcionim planom upravljaće se po sledećim principima:
- načelom nediskriminacije;
- poštovanjem vladavine prava;
- poštovanjem različitosti;
- efikasnog učešća kao punopravnih članova društva;
- ravnopravnost žena i muškaraca;
- učešća Roma i Travelera u svim odlukama koje ih se tiču, kako na pojedinačnom tako i na kolektivnom nivou, putem njihovih predstavničkih organizacija.
Ciljevi usvojenog Plana su:
- Povećano učešće Roma i Travelera u javnom i političkom životu na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i evropskom nivou.
- Jačanje kapaciteta lokalnih vlasti za pristup i korišćenje nacionalnih i međunarodnih fondova, posebno fondova EU, za podršku njihovim strategijama za uključivanje Roma.
- Razvoj pravnog instrumenta o sveobuhvatnom pristupu u cilju suzbijanja govora mržnje
- Aktivnosti na jačanje svijesti šire javnosti o problemima romske i travelerske zajednice.
- Uklanjanje konkretnih prepreka za jednak pristup kvalitetnom obrazovanju. Jačanje kapaciteta nastavnika za usvajanje inkluzivnih metoda podučavanja i upravljanja različitostima.
- Podučavanja istorije Roma i Travelera i uključivanje u školske programe i udžbenike činjenica o Holokausta Roma, takođe kroz obuku trenera i nastavnika.
Komitet ministara će biti redovno obavješten o napretku ostvarenom u sprovođenju Plana, a srednjoročni pregled njegove primjene obaviće se 2022. godine, a konačna procjena planirana je predviđena za 2025. godinu.
Akcioni plan će službeno biti pokrenut na prvom sastanku Upravnog odbora za borbu protiv diskriminacije, različitosti i inkluzije (CDADI) u Savjetu Evrope u Strazburu, 6-8. Aprila 2020. godine.