Povodom Dana otpora Roma, 16. maja, NVO Romska organizacija mladih „Koračajte sa nama – Phiren Amenca“ organizovala je tribinu u prostorijama Centra za edukaciju i kulturu Roma u Podgorici. Događaj je okupio predstavnike Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, civilnog društva, profesore, učenike i studente, s ciljem da se oda počast romskim žrtvama i herojima Drugog svjetskog rata i da se pokrene dijalog o važnosti uključivanja romske istorije u obrazovni sistem.

Izvor: RomaNet
Tribina je otvorena predstavljanjem značaja 16. maja, kada se 1944. godine grupa Roma suprotstavila nacistima u koncentracionom logoru Auschwitz. Ovaj istorijski trenutak je simbol otpora i borbe za dostojanstvo. Mladi aktivisti iz NVO Phiren Amenca izveli su scenski prikaz koji je publiku podsjetio na teške, ali važne stranice romske istorije.
Uslijedio je panel pod nazivom „Očuvanje istorije i kulture Roma: od otpora do obrazovnih inicijativa“, na kojem su govorili Elvis Beriša, izvršni direktor NVO Phiren Amenca, Svetlana Drobnjak, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, Jasmina Beriša (učenica srednje škole) i brojni učesnici iz publike.

Elvis Beriša, izvršni direktor NVO Phiren Amenca (Izvor: RomaNet)
Elvis Beriša naglasio je važnost institucionalnog sjećanja: „Danas, 16. maja, obilježavamo Dan otpora Roma – dan kada odajemo počast hrabrim Romkinjama i Romima koji su se 1944. godine u logoru Auschwitz suprotstavili nacističkom zlu. Njihov otpor je simbol borbe za dostojanstvo, pravdu i slobodu. Na ovaj dan ne slavimo samo istoriju, već i podsjećamo na obavezu da se o ovim važnim događajima govori i uči – posebno kroz obrazovni sistem.“

Svetlana Drobnjak, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (Izvor: RomaNet)
Svetlana Drobnjak je istakla važnost sistemskih promjena u obrazovanju: „Iz ugla nekoga ko je godinama radio u prosvjeti, najviše mi znači kontakt sa učenicima i drago mi je kad mi se obrate i kad imam priliku da im pomognem. Što se tiče Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, spremni smo da uložimo napore da se obrazovni sistem unaprijedi kroz pozitivne inicijative koje bi značile za mlade Rome.“

Jasmina Beriša, učenica završne godine srednje škole (Izvor: RomaNet)
Poseban utisak ostavila je Jasmina Beriša, učenica završne godine srednje škole, koja je iznijela lično iskustvo: „U školi nisam nikad učila o istoriji Roma. Informacije sam uglavnom prikupljala u okviru aktivnosti NVO Phiren Amenca. Imala sam i priliku da održim radionicu u školi i bila sam vrlo srećna i ponosna kad sam čula da postoje neki moji vršnjaci koji znaju malo o romskoj zajednici. Činjenica je da ja stalno učim o drugim narodima, a voljela bih i da drugi uče o mom.“
U diskusiju su se uključili i prisutni učesnici iz publike, koji su poručili da promjene moraju biti brže i konkretnije, te da je direktan kontakt mladih iz romske i neromske zajednice ključ za smanjenje etničke distance.

Nevenka Vuksanović, direktorica CEDEMA (Izvor: RomaNet)
Nevenka Vuksanović, direktorica CEDEMA, predstavila je nalaze evaluacije državne Strategije za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana:
„Sproveli smo evaluaciju Strategije za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021–2025 i u preporukama smo istakli da je važno da se program Dikh he na bistar (Vidi i ne zaboravi) podrži finansijski od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava i da se uključe i mladi iz neromske zajednice.“
Na kraju događaja, srednjoškolci su nagrađeni za svoje literarne i likovne radove pristigle na konkurs „Korijeni, putevi, snovi: Priča o Romima“, čime su kroz umjetnost doprinijeli boljem razumijevanju romske zajednice.

Elena šćepanović, dobitnica nagrade (Izvor: Romanet)

Almedina Beriša, jedna od nagrađenih učesnica konkursa (Izvor: RomaNet)

Sebastijan Bajra, jedan od nagrađenih učesnika konkursa (Izvor: RomaNet)
Poruka organizatora je jasna: „Sjećanje na istoriju Roma je takođe čin otpora, a znanje je put ka ravnopravnosti.“