„Integracija Roma ostaje prioritet na nivou Evropske unije, naročito vezano za poglavlja 23 i 24 koja se tiču fundamentalnih prava. Zajedno s ministarkom dijelim mišljenje da su Romi i Egipćani i dalje ugroženi, posebno u pogledu zapošljavanja i pristupa zdravstvenoj zaštiti“, rekao je Sattler.
Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori i Ministarstva ljudskih i manjinskih prava organizovala je 27. novembra seminar pod nazivom “Inkluzija Roma i Egipćana u kontekstu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji”. Događaj je okupio predstavnike institucija, međunarodnih i nevladinih organizacija, kao i predstavnike romske i egipćanske zajednice.
„Ovaj događaj ima za cilj da otvori prostor za dijalog, razmjenu ideja i identifikovanje konkretnih koraka ka unapređenju društvene, ekonomske i političke uključenosti Roma i Egipćana“, izjavio je Sokolj Beganaj, načelnik Odjeljenja za Rome i Egipćane u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava i nacionalni koordinator za implementaciju Strategije za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori.
Anđela Jakšić Stojanović, ministarka prosvjete, nauke i inovacija istakla je značaj obrazovanja u procesu inkluzije.
„Inkluzija Roma nije samo pitanje pravičnosti prema jednoj zajednici, već se radi o napretku cijelog društva. Romska zajednica obogaćuje naše društvo, ali često se suočava s diskriminacijom, siromaštvom i ograničenim pristupom obrazovanju. Obrazovanje je ključ za prevazilaženje ovih izazova jer škole nisu samo mjesta gdje se stiče znanje, već i mjesta gdje se razbijaju predrasude i stvaraju prilike za bolju budućnost za svu djecu“, kazala je Jakšić Stojanović.
Uprkos naporima koje su bile fokusirane na unapređenje obrazovanja romskih učenika, ministarka je podsjetila i na to da je svjesna da predstoji još mnogo posla kako bi romska djeca imala kvalitetnije rezultate u obrazovanje.
Johann Sattler, Ambasador Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori naglasio je da je integracija Roma ključni prioritet za Evropsku uniju i važan korak na evropskom putu Crne Gore.
„Integracija Roma ostaje prioritet na nivou Evropske unije, naročito vezano za poglavlja 23 i 24 koja se tiču fundamentalnih prava. Zajedno s ministarkom dijelim mišljenje da su Romi i Egipćani i dalje ugroženi, posebno u pogledu zapošljavanja i pristupa zdravstvenoj zaštiti“, rekao je Sattler.
Podsjetio je i da nijedno poglavlje u procesu pregovora nije zatvoreno posljednjih sedam godina, što dodatno ukazuje na potrebu za konkretnim napretkom.
Marta Garsija Fidalgo, Savjetnica za politike Roma u Evropskoj komisiji kazala je da postoji određeni napredak kada je u pitanju položaj Roma, ali istakla je da Romi i dalje ostaju najdiskriminisanija zajednica u Crnoj Gori. Posebno je ukazala na ozbiljan problem dječjih ugovorenih brakova, koji zahtijeva hitnu pažnju i rješavanje.
,,Romi i dalje ostaju najugroženija populacija. U izveštajima se identifikuju problemi koji zaslužuju posebnu pažnju, od slabog kvaliteta obrazovanja, do odustajanja od školovanja, koji je veliki, posebno broj djece koja odustanu u na prelasku između osnovne i srednje škole. Takođe mislim da je jedno pitanje jako važno, to je problem dečjih brakova”, objašnjava Garsija Fidalgo.
Savjetnica za politike Roma, Fidalgo, naglasila je važnost implementacije strategije za Rome, podsjećajući da trenutna strategija ističe 2025. godine. Istakla je da je ključno započeti pripreme za novu strategiju, ali i naglasila potrebu da se vide konkretni rezultati na terenu, kako bi se osigurala stvarna promjena u životima pripadnika romske zajednice.
“Potrebno je ne samo da imamo zakone već da postoje rezultati”, naglasila je Garsija Fidalgo.
Nakon uvodnih obraćanja prezentovane su preporuke i i operativni zaključci iz seminara održanog 2018. godine.
Elvis Beriša, izvršni direktor NVO Phiren Amenca, osvrnuo se na neke od preporuka iz 2018. godine, uključujući i one koje nisu u potpunosti prihvaćene ili sprovedene. Posebno je istakao pozitivan primjer organizovanog školskog prevoza za romsku i egipćansku djecu, koji je do početka školske 2024/2025. godine bio problematičan. Međutim, ukazao je i na izuzetak – školu “Oktoih”, gdje ovaj vid podrške još uvijek nije u potpunosti obezbijeđen.
„Od ove školske godine organizovan je redovan prevoz za djecu, osim u Osnovnoj školi ‘Oktoih’, gdje i dalje postoje izazovi. Djeca iz naselja Vrela ribnička moraju određene časove propuštati zbog problema sa prevozom“,objasnio je Beriša.
Jedna od mjera koja nije ostvarena jeste definisanje poena za upis romske i egipćanske djece u srednje škole. Ovom mjerom predviđeno je da dobiju 6 poena, koji nažalost nisu dovoljni kako bi se problem pri upisu u srednjim školama rješio. Elvis Beriša je istakao da bi ova mjera mogla biti ponovo razmotrena u radnim grupama kako bi se postigli bolji rezultati.
,,Jer vrlo često nam se dešava da mladi koji žele da upišu određene smjerove u srednjim školama su onemogućeni da to urade i onda upisuju neki drugi smjer, a da do kraja ne završe taj smjer u određenoj školi”, kazao je Beriša.
“Važno je u radnim grupama kad je obrazovanje u pitanju imati u obzir i razmišljati i o mjeri za oslobađanje od plaćanja troškova za lica iz romske zajednice koja žele da završe srednjoškolsko obrazovanje, konkretno četvrti stepen jer do sada je praksa bila da se srednje škole uglavnom pozivaju na Ministarstvo prosvjete, inovacije i nauka” da nemaju odobrenje od njih, dodao je Beriša.
Učesnici seminara podijelili su se u radne grupe koje su se bavile ključnim temama: obrazovanjem, zapošljavanjem, zdravstvom, socijalnom zaštitom i borbom protiv diskriminacije, stanovanje, kao i zelenu i digitalnu agendu. Kroz diskusije i rad na konkretnim prijedlozima, identifikovane su preporuke koje mogu doprinijeti boljoj integraciji Roma i Egipćana, a koje je potrebno da institucije Vlade Crne Gore u narednom periodu usaglase.
Video prilog pogledajte na linku: https://youtu.be/KGD9Z0vs95I?si=uK5yLFYO-cNhm-yZ