medin

Medin Ferizi: Obećao sam majci da ću završiti fakultet

"Osamostalio sam se s 15 godina, kada sam upisao Medresu ,,Mehmed Fatih u Podgorici. Odlazak u drugi grad bio mi je izazovan, ali odlazak u drugu državu bio je još veći izazov. Nisam znao nikoga, nisam imao prijatelje, ali sam spakovao stvari i krenuo,, objašnjava Medin.

Medin Ferizi, mladi Rom iz Nikšića, i trenutno prvi iz romske zajednice na studijama vjeronauke. Studira na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici. Medin može biti inspiracija mnogima, a njegovo iskustvo oslikava izazove mladih iz romske zajednice. Medin je bio gost podcasta Ternengo Avazi na portal RomaNet, voditeljke Jasmine Beriše.

Medin je svoje srednjoškolsko obrazovanje stekao u Medresi Mehmed Fatih u Podgorici, gde je, kako kaže, prvi put počeo ozbiljno razmišljati o nastavku školovanja na visokom nivou. Inspirisan svojim profesorima, odlučio je da upiše Islamski pedagoški fakultet, što ga je odvelo u Bosnu i Hercegovinu.

“Osamostalio sam se s 15 godina, kada sam upisao Medresu ,,Mehmed Fatih u Podgorici. Odlazak u drugi grad bio mi je izazovan, ali odlazak u drugu državu bio je još veći izazov. Nisam znao nikoga, nisam imao prijatelje, ali sam spakovao stvari i krenuo,, objašnjava Medin.

Medin je istakao da je na početku studiranja bilo situacija kada je hteo da odustane od obrazovanja.

„Imao sam finansijskih problema, dolazim iz porodice koju izdržava otac invalidskom penzijom. To mi je predstavljalo problem, kad mi je trebalo novca, uzimao sam od oca, ali to nije bilo doboljno.”

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, svake godine stipendira, srednjoškolce i studente iz romske i egipćanske zajednice koji se školuju u Crnoj Gori. Medin nije imao pravo na tu stpendiju.

„Dva puta sam slao zahtjev, i na kraju sam još odbijen nezvanično, nisam imao pravo na stpendiju samo zato što sam odlučio da se školujem van Crne Gore.”

Medin je apelovao na nadležne da rade na rješavanju ovog problema sa kojim se romska i egipćanska zajednica suočava, jer stipendija mnogima predstavlja motivaciju da nastave obrazovanje.

,,Već sam čuo da bi nekoliko njih htjeli da nastave školovanje van Crne Gore, ali im stipendiranje predstavlja problem”.

Napomenuo je da srednjoškolske stipendije koje iznose 60 eura nisu dovoljno visoke s obzirom na trenutno stanje inflacije u Crnoj Gori.

Iako suočen s brojnim izazovima, Medin je pronašao motivaciju u podršci porodice i sopstvenoj želji za napretkom.

,,Obećao sam majci da ću završiti fakultet. Našoj zajednici su potrebni obrazovani ljudi, i to me motivisalo da istrajem”, kaže Medin.

Medin ukazuje na ključne probleme s kojima se suočava romska zajednica kada je riječ o obrazovanju. Nedostatak motivacije, jezička barijere i finansijske poteškoće samo su neki od razloga zašto mladi iz ove zajednice često ne nastavljaju školovanje. Ističe da je podrška školskih medijatora od velikog značaja.

,,Bez medijatora, djeca često ne bi ni krenula čini mi se ujutru u školu. Njihova uloga je ključna, oni su istovremeno i roditelji, i pedagozi, i psiholozi, i sve što je jednom djetetu potrebno”, kaže Medin.

Pored formalnog obrazovanja, Medin se aktivno bavi i volontiranjem, smatrajući da je ono od suštinskog značaja za lični razvoj i doprinos zajednici. Svoje volontiranje započeo je u organizaciji CAREP, a kasnije se pridružio Crvenom krstu.

,,Volontiranje mi je pomoglo da bolje razumijem šta želim da radim u budućnosti. Kroz neformalno obrazovanje, mladi mogu da razviju svoje vještine i steknu nova iskustva”,kaže Medin.

Iako primjećuje da interesovanje za aktivizam među mladima u romskoj zajednici raste, Medin smatra da je potrebno dodatno raditi na njihovoj motivaciji. Druženje i kampovi su, prema njegovom iskustvu, odličan način da ih inspirišemo na veće uključivanje u zajednicu.

Medinov cilj je da se nakon studija vrati u Crnu Goru i doprinese obrazovanju i razvoju romske zajednice. Njegova priča svjedoči o tome koliko je važno pružiti podršku mladima tokom obrazovanja, kroz stipendije.Takođe, njegova priča je podsjetnik na to koliko su istrajnost i podrška porodice važni na putu ka uspjehu.

Cijeli razgovor pogledajte na linku: https://youtu.be/3pIVdPCRb5g?si=6GmN_O3WtA08g967

Comments are closed.