Sekretarijat za socijalno staranje Glavnog grada i ove godine organizovao je u susret 8. aprilu – Svjetskom danu Roma program u okviru kojeg se posredstvom Kancelarije za RE ukazuje na važnost kontinuiranog rada na inkluzije romske populacije u širu društvenu zajednicu, saopštili su iz Glavnog grada.
Svečanost je održana u holu Skupštine Glavnog grada, a u kulturno- umjetničkom dijelu programa nastupili su Hor Osnovne škole „Božidar Vuković Podgoričanin“, Elvir Žabelji i Folklorni ansambl KIC-a „Budo Tomović.

Saša Mujević foto: Gov.me
“Ispruženu ruku Glavnog grada u saradnji sa RE zajednicom predstavlja Kancelarija pri Sekretarijatu za socijalno staranje i analizirajući pokrenute inicijative i realizovane aktivnosti, sa zadovoljstvom mogu reći da su na pravi način opravdale povjerenje i da predstavljaju snažan generator razvoja progresivnih ideja i napretka RE zajednice”, kazao je Mujović.
On se osvrnuo na značaj edukacije i obrazovanja i kazao da je važno da “prenosimo snažnu poruku i uvjerenje o značaju obrazovanja i podizanju nivoa znanja”, kazali su iz Glavnog grada.
“Romi i Egipćani nisu rođeni i stvoreni da rade samo teške fizičke poslove, već podjednako mogu biti dobri i profesori i doktori i odbornici i poslanici i ministri i gradonačelnici, ali je potreban kontinuiran rad i stalno usavršavanje. Kada to zaživi onda će i inkluzija u društvo doći kao logičan slijed događaja”, kazao je Mujović i izrazio uvjerenje da će naredne godine 8. april biti obilježen sa upečatljivijim rezultatima.

Jelena Borovinić Bojović foto: Gov.me
Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović je kazala da “sjutra, i svaki naredni dan, moramo zajednički raditi da otklonimo prepreke sa kojima se suočavaju kako bismo obezbijedili društvo u kom će svi imati jednake mogućnosti”.
Ona je istakla da u Crnoj Gori, romska zajednica nailazi na izazove u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, a pristup zdravstvenim i socijalnim uslugama je ograničen.
“Osim toga, svjesni smo da su često izloženi socijanoj marginalizaciji i diskriminaciji. Ovi problemi vidljivi su ne samo nama, već su prepoznati i u izvještajima Evropske unije i Savjeta Evrope. Da bismo odgovorili na ove izazove, naš zadatak je da stvorimo inkluzivno društvo gdje se dostajanstvo svake osobe jednako poštuje i cijeni”, poručila je Borovinić Bojović.

Mensur Šaljaj, foto: Gov.me
Predsjednik Romskog savjeta Mensur Šaljaj kazao je, kako se navodi u saopštenju Glavnog grada, da ovaj datum svake godine podsjeća na bogatstvo romske tradicije, na značaj vrijednosti i borbe za ravnopravnost i jednaka prava.
On je istakao da Romski savjet ima priliku da zajedno sa institucijama, partnerima i organizacijama civilnog društva usmjeri ka ostvarivanju ciljeva unapređenja kvaliteta života romske zajednice.
“Kroz organizaciju ovakvih događaja pokazujemo svijetu koliko je važno pružiti podršku i stvoriti okruženje u kojem svaki Rom i Romkinja ima mogućnost da napreduje, da se obrazuje, da bude zapošljen i da živi u uslovima kakve zaslužuje svaki građanin ove države”, kazao je Šaljaj, dodajući da vjeruje u spremnost i odlučnost predstavnika gradske uprave i Skupštine Glavnog grada da posvećeno rade na pitanjima koja se tiču unapređenja položaja romske zajednice u Podgorici, stoji u saopštenju Glavnog grada.

Stefan Vešović, foto: Gov.me
Sekretar Sekretarijata za socijalno staranje Stefan Vešović istakao je da Glavni grad na ovaj način odaje poštovanje bogatoj kulturnoj baštini, tradiciji i istoriji romske zajednice, ali i govori o izazovima sa kojima se romska populacija suočava, kao i o mogućnostima unapređenja njihovih uslova života.
“Ovaj dan nas podsjeća na važnost jednakosti, socijalne pravde i poštovanja ljudskih prava za sve, bez obzira na etničku ili kulturnu pripadnost”, kazao je on.
Izvor: vijesti.me