BAFTIJARI: APATRIDIJA OTEŽAVA OSTVARIVANJE OSNOVNIH PRAVA

s.b foto

Sebastijan Baftijari, student na Fakultetu političkih nauka, medijator u socijalnoj inkluziji i roditelj

Sebastijan kaže da medijatori često preuzimaju više od očekivanih dužnosti i da se suočavaju sa brojnim administrativnim i proceduralnim problemima. Sebastijan smatra da bi se proces mogao unaprijediti otvaranjem posebnih šaltera ili odjeljenja za ranjive grupe.

Sebastijan Baftijari je student Fakulteta političkih nauka, smjer socijalna politika i socijalni rad, ali i medijator u oblasti socijalne inkluzije, kao i ponosni roditelj. Njegov svakodnevni rad obuhvata podršku romskoj zajednici, ali kako sam ističe, „ne ograničavamo se samo na tu zajednicu, već radimo i sa drugim marginalizovanim grupama.“

Kao medijator, Sebastijan se svakodnevno suočava s izazovima. Jedan od najizraženijih problema je nepismenost među romskom djecom i nedostatak pristupa osnovnom obrazovanju. „Imamo djecu koja nisu upisana u školu. Postoje i oni koji nemaju osnovna dokumenta, poput lične karte ili izvoda iz matične knjige rođenih. To su apatridi – ljudi bez državljanstva, što im dodatno otežava ostvarivanje osnovnih prava.“

U Crnoj Gori se i dalje suočavamo s ozbiljnim izazovima u inkluziji Roma. Podaci pokazuju da 30% romske djece nikada ne završi osnovnu školu, dok ih manje od 10% nastavlja srednje obrazovanje. Jezička barijera je jedan od ključnih razloga.

„Veliki broj Roma ne razumije službeni jezik u Crnoj Gori. Kada idu u institucije poput MUP-a, ne razumiju procese i često su prepušteni sami sebi. S druge strane, ni službenici čini mi se nisu dovoljno stučni jedni kažu da predmet ne može da rješi, dok drugo službeno lice isti predmet sutradan riješi”, objašnjava Sebastijan.

Baftijari ističe da trenutno u Podgorici radi samo pet medijatora u oblasti socijalne zaštite. „Mi smo raspoređeni na različite funkcije – neki rade s maloljetnicima, drugi na terenu, treći u Birou rada. Samo jedan medijator je angažovan kao zdravstveni medijator,“ kaže Sebastijan.

„To je nedovoljno,“ dodaje on. „Potrebno je povećati broj medijatora kako bismo pokrili sve segmente zajednice. Ministarstvo prosvjete je već napravilo veliki iskorak povećanjem broja medijatora u obrazovanju, i to bi moglo poslužiti kao primjer za sektor socijalne zaštite.“

Sebastijan kaže da medijatori često preuzimaju više od očekivanih dužnosti i da se suočavaju sa brojnim administrativnim i proceduralnim problemima. Sebastijan smatra da bi se proces mogao unaprijediti otvaranjem posebnih šaltera ili odjeljenja za ranjive grupe. „To bi ubrzalo rješavanje njihovih problema i omogućilo bolji pristup ranjivim grupama.“

Na pitanje šta bi volio da se promjeni ukoliko bi posjedovao magični štapić, Sebastijan kaže da bi želio da svaki Rom bude ponosan što je Rom, jer to danas nije takav slučaj zbog stigma koju posjeduju pripadnici romske zajednice.

„Volio bih da u budućnosti Romi budu zastupljeni u svim sferama društa, pa i u parlamentu, jer broj Roma u Crnoj Gori nije mali, i njihov glas mora postati vidljiviji.“

Prema podacima poslednjeg popisa, u Crnoj Gori živi oko 6.000 Roma, ali njihov uticaj na političke i društvene procese ostaje minimalan.

Sebastijan nije samo medijator – on je i student i roditelj. Njegov izbor studija socijalne politike i rada nije slučajan. „Studiram kako bih se osposobio da konkretno vodim slučajeve. Trenutno sam samo spona između zajednice i institucija, želio bih da se to promjeni, želim da radim na konkretnim slučajevima, i to ne samo sa romskom zajednicom nego i sa  cjelokupnim crnogorskim društvom.”

Kao roditelj, Sebastijan se suočava s izazovom balansa između posla, studija i porodičnih obaveza. „Teško uspijevam da nađem kvalitetno vrijeme za dijete”.

Sebastijanov rad i posvećenost pokazuju da promjene u društvu nisu nemoguće. Njegov optimizam, ali i realan pogled na probleme, inspirišu mnoge da prepoznaju važnost inkluzije i jednakosti ne samo za romsku zajednicu već i za ostale marginalizovane grupe u Crnoj Gori.

 

Baftijari je takođe nedavno gostvao u našem podcastu Ternengo Avazi – Glas mladih, podcast pogledajte i poslušajte na linku: https://youtu.be/dwWu9sI0OUI?si=mNg9-ZoJrMLoJ5AV

Comments are closed.