Ministarstvo rada i socijalnog staranja, u saradnji sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava, Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, i njemačkom organizacijom „Help“, realizovalo je prvi popis pripadnika romske i egipćanske populacije u Crnoj Gori. Popis je otkrio važne aspekte života ove zajednice, kao i brojne izazove sa kojima se suočavaju.
Prema rezultatima popisa, 4% ispitanika koristi pravo na ličnu invalidninu, 10% prima dodatak za njegu i pomoć, dok 28% korisnika prima materijalno obezbjeđenje. Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nalazi se 31% ispitanika.
Što se tiče pravnog statusa nosioca domaćinstva, 7% ispitanika nema lična dokumenta, 4% nije upisano u registar rođenih, a 36% nema putnu ispravu (pasoš).
Kada je riječ o vremenskom periodu boravka u Crnoj Gori, 59% pripadnika romske i egipćanske zajednice izjasnilo se da u zemlji živi od 10 do 35 godina, dok 40% živi više od 35 godina. Manje od 10 godina u Crnoj Gori boravi 1% ispitanika.
Najveći broj ispitanika živi u kolektivnim centrima (31,01%), iznajmljenom smještaju (21,24%), ličnom smještaju (18,76%), kod porodice (15,66%), alternativnim smještajima (7,13%) i socijalnom smještaju (0,78%). Objekti u kojima živi RE populacija su uglavnom u neformalnim naseljima na teritoriji Crne Gore, a samo 13% ispitanika bi pristalo da se izmjesti iz tih naselja ukoliko bi im bilo ponuđeno.
Vrste stambenih jedinica u kojima živi ova populacija uključuju: tvrdnju gradnju (33,49%), objekte od dasaka i kartona (21,55%), neuslovne stambene jedinice (30,70%), oštećene objekte (5,12%) i objekte od dasaka (0,78%). Najveći broj porodica zagrijava stambene jedinice pomoću drva (81%), nema grijanje (14%), koristi struju (3%), dok je za 2% ispitanika način grijanja nepoznat.
Kada je riječ o djeci iz romske i egipćanske zajednice, 4% nije upisano u registar rođenih Crne Gore, 10% nije upisano u registar državljana zemlje porijekla, a 56% ispitanika nema putnu ispravu (pasoš).
Posebno zabrinjavaju podaci o obrazovnom sistemu, gdje samo 7% djece pohađa predškolsku ustanovu, a 45% je u sistemu osnovnog obrazovanja. Takođe je primijećeno veliko odstupanje između broja upisane djece u prvi razred osnovne škole i broja djece koja završe osnovno obrazovanje.
Cilj popisa je prikupljanje relevantnih podataka koji će omogućiti Ministarstvu rada i socijalnog staranja, kao i drugim nadležnim resorima, da kreiraju politike usmjerene na poboljšanje uslova života ove manje brojne zajednice u Crnoj Gori.