Priznavanje i obilježavanje istorije romskog ropstva ključni su koraci ka pravdi i jednakosti, kako u Rumuniji, tako i u cijelom svijetu.
Danas, 20. februara se obilježava Dan sjećanja na ukidanje ropstva Roma. Više od pet stotina godina Romi, indijska dijasporska etnička grupa, bili su porobljeni na teritoriju današnje Rumunije. Ipak, ova bolna epizoda evropske istorije i dalje ostaje gotovo potpuno nepoznata u javnom diskursu te zemlje. Romsko ropstvo u Rumuniji trajalo je više od pola 500 hiljada godina, sve do formalnog ukidanja 1855/6. godine. Tokom tog perioda, Romi su bili smatrani vlasništvom plemićkih porodica i države, bez osnovnih ljudskih prava ili slobode kretanja. Ovaj period masovne grupne traume i danas ostaje gotovo u potpunosti izbrisan iz javnog sjećanja.
Iako je ropstvo formalno ukinuto, marginalizacija Roma se nastavila kroz godine i generacije, kroz sistemsku diskriminaciju, siromaštvo i socijalnu isključenost. FXB Centar za zdravlje i ljudska prava u Harvardu upozorava da priznavanje ove istorijske traume nije samo moralna obaveza, već i ključ za razumijevanje savremene krize ljudskih prava s kojom se Romi suočavaju.
Danas Romi širom svijeta i dalje nailaze na ogromne prepreke u pristupu stanovanju, zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i pravnoj zaštiti. Prema podacima Ujedinjenih naroda iz 2015. godine, oni su rutinski izloženi diskriminaciji i uskraćivanju osnovnih ljudskih sloboda, što izravno proizlazi iz istorijskih korijena ropstva i njegovih dugotrajnih posljedica.
Dok se neki aktivisti i nevladine organizacije bore za uključivanje ove teme u obrazovni sistem javne komemoracije, napredak je spor.
„Iako možemo da se pretvaramo da je sadašnja marginalizacija odvojena od istorijskih događaja koji su stvorili ove trajne posljedice društvene isključenosti, to jednostavno nije moguće,“ naglašava FXB Centar.
Priznavanje i obilježavanje istorije romskog ropstva ključni su koraci ka pravdi i jednakosti, kako u Rumuniji, tako i u cijelom svijetu.