"Na samom početku bilo je diskriminacije prema meni, prosto rasizam i stereotipi, što je bilo jako teško za jedno dijete od 7 godina. Međutim, uz podršku učiteljice, uspjela sam da ne obratim mnogo pažnje na te negativne stvari."
Put do ostvarenja svojih akademskih snova često je ispunjen raznim izazovima, tako je i borba Irijane Rizvanović, studentkinju Filološkog fakulteta u Nikšiću danas ohrabrenje za mnogo mladih pripadnika romske zajednice. Irijana je prva Romkinja iz Bjelog Polja koja je upisala fakultet, engeski jezik i književnost.
“Posle srednje škole, poželjela sam upisati Filološki fakultet. Baš u tom trenutku, dok sam se pripremala za ovaj korak, suočila sam se s izazovom pandemije virusa COVID-19. Početak studija bio je obilježen online nastavom, što je predstavljalo dodatni izazov”, ispričala je Irijana u podkastu “Ternengo avazi” (Glas mladih) na portalu RomaNet.
Irijana ističe da je ljubav prema jeziku prvo otkrila putem filmova, serija i posebno muzike. “Vremenom, ta ljubav prema jeziku se razvila i prema poeziji na engleskom jeziku, a jedan od mojih omiljenih pjesnika je Garalampro”, navodi Irijana.
Kada je riječ o podršci tokom obrazovanja, Irijana ističe značaj podrške njene porodice i učiteljice iz osnovne škole.
“Od roditelja, braće i sestara, pa sve do profesora, podrška je bila ključna. Međutim, želim posebno istaći osobu koja je bila uz mene od samih početaka – učiteljicu Sonju Peković. Ona je bila moja podrška od vrtića pa do danas, i doživljavam je kao drugu majku”.
No, važnu ulogu u obrazovanju ima i lična volja pojedinaca koji žele da se školuju, poručuje Irijana. Ona navodi da je ohrbrujuće što nije jedina Romkinja na fakultetu.
“Nisam jedina, tu je i moj brat, ali mogu slobodno reći da sam prva Romkinja iz Bijelog Polja koja se odlučila za obrazovanje”, objašnjava ona.
Na pitanje o uticaju romske kulture na njeno obrazovanje, Irijana otvoreno govori o izazovima s kojima se susretala. “Na samom početku bilo je diskriminacije prema meni, prosto rasizam i stereotipi, što je bilo jako teško za jedno dijete od 7 godina. Međutim, uz podršku učiteljice, uspjela sam da ne obratim mnogo pažnje na te negativne stvari.”
Kada je riječ o rušenju stereotipa o romskoj zajednici, Irijana ističe važnost inkluzije i tolerancije. “Mislim da svi, pogotovo osobe iz većinskih zajednica, trebaju da uključe romsku zajednicu. Inkluzija je ključna, jer svi smo mi od krvi i mesa, bez obzira na vjeru, pol, nacionalnost.”
Na pitanje o njenim planovima nakon fakulteta, Irijana ističe svoju trenutnu fokusiranost na završetak studija. “Želim prvo da se fokusiram na ovo trenutno, da završim sve ispite i kolokvijume, da završim ovu završnu godinu, pa ćemo vidjeti gdje me dalje život vodi.”
Sagovornica je odrasla uz tri jezika, ali je vremenom zavolela engleski toliko da ga s lakoćom koristi. Čak smatra da tečnije govori engleski nego službeni jezik u Crnoj Gori. Za nju, učenje više jezika, koji nisu njen maternji, uopšte ne predstavlja prepreku.
Govoreći o promjeni koju želi donjeti obrazovanjem u svojoj zajednici, naša sagovornica ističe osnovnu ulogu obrazovanja u stvaranju boljeg života. Ona smatra da je važno da njen narod shvati da je obrazovanje osnova za napredak, jer osim što stiču akademski status obrazovani ljudi su informisaniji, ali i lakše pronalaze posao.
Primećuje da Romi sve više shvataju važnost osnovnog i srednjeg obrazovanja. S druge strane smatra da je potrebno više raditi na promociji višeg obrazovanja kako bi se unapredio nivo obrazovanosti u zajednici.
Cjeli razgovor sa Irijanom možete pogledati u nastavku: