Evropski centar za prava Roma (ERRC) najoštrije osuđuje nedavne postupke gradonačelnika Perame, Giannisa Lagoudakosa, kao što je snimljeno u uznemirujućem videu koji je naširoko kružio internetom. ERRC traži od nadležnih organa da istraže ponašanje gradonačelnika Lagoudakosa i provjere postupke i odgovornosti lokalne policije.
Na snimku se vidi kako gradonačelnik Lagoudakos ulazi u žestoki sukob sa romskom porodicom, prijeti Romkinji zatvorom i odvajanjem od djece, izjednačava njihove životne uslove sa onima “za svinje” i usmjerava mlaz vode iz opštinskog rezervoara prema romskoj porodici. Može se čuti kako Lagoudakos govori: „Daj mi crijevo ovde“, a žena odgovara: „Šta ako mi deca budu povrijeđena?“ Njegov odgovor: „Ako se miješaš, ići ćeš u zatvor!“ ljutito viče gradonačelnik Perama na snimku. I dodaje: „Reći ću vam od čega će bede patiti. Djeca će završiti u skloništu, a vi ćete završiti iza rešetaka. Ova štala (klima prema šatoru) nije za bebe nego za svinje. Dakle, nije daleko od kolere…”
Gradonačelnik je besramno podijelio video o incidentu na svom ličnom Instagram nalogu, pod naslovom “Uklanjanje nehigijenskih uslova”. Njegovo agresivno ponašanje i pogrdni, dehumanizirajući komentari su eklatantna manifestacija rasne diskriminacije, koja podstiče predrasude prema Romima. Njegovim postupcima su prekršena njihova ljudska prava i osnovna načela ljudskog dostojanstva i poštovanja, kao i izazivanje mržnje i stigmatizacija Roma.
“ERRC najoštrije osuđuje ovaj incident i poziva državnog tužioca da pokrene istragu po službenoj dužnosti o izjavama gradonačelnika i alarmantnim postupcima, jer je žrtva vidljivo Romkinja. S obzirom na veliku vjerovatnoću da su njegovi postupci motivisani rasnom pristrasnošću, ovaj zločin bi trebao biti procesuiran kao zločin iz mržnje protiv Roma”, rekao je Jonathan Lee, direktor za zastupanje i komunikaciju ERRC-a.
ERRC i druge grčke organizacije civilnog društva službeno se obraćaju grčkim vlastima, pozivajući ih da preduzmu hitne mjere protiv takvog očiglednog nepoštovanja ljudskih prava, uključujući podnošenje krivične prijave prvostepenom tužiocu u Atini kako bi se osiguralo da se ovo pitanje shvati ozbiljno, i da je pravda zadovoljena.
Stambeni uslovi Roma u Grčkoj
Prema podacima Minority Rights Group, u Grčkoj živi najmanje 265.000 Roma. Tokom poslednjih decenija, Romi su se suočili sa prisilnim iseljenjima od strane vlasti, pri čemu su čitava naselja iseljena. 2007. godine, više od 100 romskih porodica je iseljeno iz svojih desetogodišnjih prebivališta u ulici Aghiou Polykarpou u Atini, bez ponuđenih alternativa od strane vlasti. Negiranje prava na adekvatan smeštaj predstavlja veliki problem za romsku zajednicu.
Podaci iz 2021. godine, dokumentovani od strane Ministarstva rada i socijalnih poslova kroz ‘Generalni sekretarijat za socijalnu solidarnost i borbu protiv siromaštva’, pokazuju da 87% Roma u segregisanim oblastima živi u siromaštvu, u montažnim kućama, sa neadekvatnom infrastrukturom i nedostatkom pristupa pijaćoj vodi, struji, grejanju i toaletu u svojim domovima. Strukturalni rasizam prema romskim zajednicama je povezan sa drugim oblicima rasno motivisane diskriminacije i isključenosti.
Dana 25. marta 2014. godine, Evropski centar za prava Roma (ERRC) je podneo kolektivnu žalbu protiv Grčke prema Revidiranoj Evropskoj socijalnoj povelji zbog nepoštovanja člana 16. povelje, uzimajući u obzir da Romi nisu uživali svoje pravo na smeštaj, da je nacionalno zakonodavstvo diskriminisalo Rome u stambenim pitanjima, i da su Romi često bili izloženi prisilnim iseljenjima.
Dužnost gradonačelnika Lagoudakosa treba biti da obezbijedi adekvatne i pristojne uslove života za ranjive grupe i romsku zajednicu umijesto da ih sramoti i krivi za život u siromaštvu i marginalizaciji. Za period od 2014. do 2020. godine, Grčkoj je dodijeljeno ukupno 15,11 milijardi evra iz EU fondova, od kojih je najmanje 28,1% trebalo biti potrošeno na Evropski socijalni fond, sa najmanje 20% od toga namijenjenih za promociju socijalne inkluzije i borbu protiv siromaštva. Rasno siromaštvo koje doživljavaju romske porodice predstavlja trajni podsetnik na neuspeh grčkih političara i donosilaca politika da obezbede osnovnu infrastrukturu i smeštaj za grčke građane.
Eskalacija zločina iz mržnje
Zločini iz mržnje prema romskoj zajednici u Grčkoj su u porastu. Neki od incidenata uključuju:
- godine, grčka policija je ubila nenaoružanog 17-godišnjeg romskog mladića, Christosa Michalopoulosa.
- godine, 16-godišnji romski dječak, Kostas Frangoulis, je ubijen od strane policije zbog neplaćenog računa za gorivo, što je izazvalo proteste.
- godine, policija je ubila nenaoružanog 18-godišnjeg Roma, Nikosa Sabanisa, i ranila drugog.
- godine, 52-godišnji Rom je ubijen dok je navodno pokušavao da ukrade piliće.
- godine, 13-godišnja romska djevojčica je ubijena u rasističkom incidentu.
Širom Evrope, političari i javne ličnosti promovišu rasističke javne izjave, govor mržnje i podsticanje mržnje prema Romima. Govor mržnje često se manifestuje u zločinima iz mržnje. Grčki poslanik u Evropskom parlamentu, Giannis Lagos, osuđen je na 13 godina zatvora zbog vođenja Zlatne zore, desničarske stranke koju su grčki sudovi opisali kao ‘kriminalnu organizaciju’ povezanu s nekoliko činova političkog nasilja. Koristeći svoj imunitet kao poslanik u Evropskom parlamentu, Lagos je napustio Grčku i otišao u Brisel na dan presude kako bi izbjegao hapšenje.
ERRC izražava solidarnost sa romskim zajednicama u Perami i širom Grčke. ERRC i njegove partnerske organizacije ostaju posvećeni borbi protiv rasne diskriminacije i osiguravanju da se prava i dostojanstvo svih pojedinaca poštuju i štite. Odgovornost vlasti da odgovore na takve incidente i da ih spriječe je od suštinskog značaja za promovisanje inkluzivnog društva. Ne mogu više ignorisati ili normalizovati konstantnu pojavu zločina iz mržnje protiv romskih zajednica u Grčkoj.