TRG SLOBODE NIKŠIĆ

411195766_6915139305270601_924823036487640870_n

Beriša: Nasilje u porodici nije privatna stvar, to je pitanje javnog zdravlja i ljudskih prava

Na Trgu slobode u Nikšiću u subotu građani  su se okupili u znak podrške hrabrim pojedincima koji se bore protiv nasilja i nepravdi u našem društvu. Skup je organizovan kako bi se istakla ozbiljnost nedavnih događaja, uključujući prijetnje, zastrašivanje i fizičke napade na aktiviste koji se zalažu za pravdu, poštovanje ljudskih prava i ravnopravnost, kao i pojedince. Skupu je učestvovao Elvis Beriša, izvršni direktor NVO “Koračajte sa nama  – Phiren amenca”.

„Nedavni događaji ukazuju na zabrinjavajući trend nasilja prema onima koji hrabro izlaze i prijavljuju nezakonite radnje. Aktivisti koji se zalažu za pravdu, poštovanje ljudskih prava i ravnopravnost suočavaju se s prijetnjama, zastrašivanjem i fizičkim napadima. To nije samo njihov problem, već problem svakog od nas, jer se tiče osnovnih vrijednosti na kojima bi trebalo da počiva naše društvo“ rekao je Beriša.

Beriša je na skupu naglasio da nasilje prema onima koji iznose prijave o nezakonitim radnjama predstavlja ozbiljan izazov za izgradnju pravednog društva. Pozvao je na podršku i ohrabrivanje  pojedinaca koji rizikuju svoju sigurnost kako bi istakli nepravdu. Istakao je da borba za istinu i pravdu nije samo njihova, već i zajednička borba svakog građanina.

„Nasilje prema onima koji podnose prijave o nezakonitim radnjama predstavlja direktnu pretnju našoj sposobnosti da izgradimo pravedno društvo. Sve ove hrabre pojedince treba podržati i ohrabrivati, a ne zastrašivati. Njihova i naša borba za istinu i pravdu čini naše društvo boljim mjestom za sve nas“, naglasio je Elvis.

Jedno od ključnih pitanja koja zahtijevaju hitnu pažnju je nasilje u porodici. Beriša je na skupu naglasio da svako domaćinstvo treba biti sigurno mjesto, te da je nasilje u porodici pitanje javnog zdravlja i ljudskih prava.

„Nasilje u porodici je još jedno pitanje koje zahtjeva našu hitnu pažnju. Svako domaćinstvo treba biti sigurno mjesto, a nasilje u porodici nije samo privatna stvar. To je pitanje javnog zdravlja i ljudskih prava“, .

Posebna pažnja posvećena je i nasilju prema Romima. Beriša je istakao potrebu za sistemskom promjenom kako bi se osiguralo poštovanje prava i dostojanstva Roma, koji su nepravedno često zanemareni ili marginalizovani.

„Nasilje prema Romima je dugogodišnji problem koji zahteva sistemsku promjenu. Romi su dio naše zajednice, i njihova prava i dostojanstvo moraju biti poštovani. Nažalost, često se ti slučajevi zataškavaju ili marginalizuju, ostavljajući Rome bez adekvatne zaštite. Romi se, često izloženi predrasudama i diskriminaciji, suočavaju s teškoćama u podizanju svog glasa i borbi protiv nasilja koje trpe. Posljedice nasilja najbolje razumiju oni koji su to osjetili na svojoj koži, govorim vam ovo kao neko ko je u svojoj četvrtoj godini zajedno sa mojom porodicom bio prinuđen da napustimo naše mjesto boravka zbog nasilja crnogorskog društva“.

U sklopu zahtjeva u ime organizacionog tima je Ivana Čorugić istakla pet ključnih zahtjeva usmjerenih ka poboljšanju sigurnosti i javnog reda u gradu. Kroz ove inicijative.

Prvi zahtjev odnosi se na implementaciju modela preuzimanja službenika iz srodnog sekretarijata, s ciljem preusmjeravanja istih na Službu komunalne policije. Ova inicijativa ima za svrhu rasterećenje službenika Uprave policije i povratak policajaca na ulice, kako bi se povećala vidljivost i efikasnost policijske prisutnosti.

Drugi zahtjev fokusiran je na uspostavljanje modela zakona o primjeni video nadzora nad kulturnim dobrima, trgovima i dječjim igralištima. Ovaj korak ima za cilj suzbijanje vandalskog i delikventnog ponašanja, pružajući dodatni alat za prevenciju i reakciju na incidente.

Treći zahtjev obuhvata uspostavljanje modela komunikacije za nasilje i prevenciju nasilja, uz dodjelu prostora za promociju kulturno-edukativnih sadržaja. Ovo će omogućiti građanskim inicijativama i NVO sektoru besplatnu upotrebu napuštenog državnog prostora, stvarajući bezbjedno okruženje za prijavu nasilja, edukaciju i podršku.

Četvrti zahtjev usmjerava se ka primjeni zakona o ograničenju buke u radnom vremenu ugostiteljskih objekata, uz intenzivniju kontrolu od strane nadležnih službenika. Također, naglašava se pojačana kontrola upotrebe duvanskih proizvoda u skladu sa zakonom.

Peti zahtjev ističe potrebu za pojačanom kontrolom lokalne samouprave u suradnji s nadležnim institucijama u vezi s točenjem i prodajom alkoholnih napitaka maloljetnim licima. Također, naglašava se važnost pojačane kontrole objekata igara na sreću u skladu s zakonskom regulativom koja je posebno usmjerena prema maloljetnicima.

Ove inicijative predstavljaju sveobuhvatni pristup unapređenju sigurnosti i javnog reda u zajednici, naglašavajući važnost saradnje između građana, institucija i lokalne samouprave.

Comments are closed.